Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Açılış seansında, Haziran vadeli işlem sözleşmesi bir önceki seans kapanışının yüzde 0,5 altında 5.459,50’den işlem gördü.

Dün 5.260-5.520 puan ortasında dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 5.484,50 puandan kapattı. Akşam seansında endeks sözleşmesi kârını geri vererek 5.456,50 puana geriledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantının ardından yaptığı açıklamalarla küresel borsalarda karışık bir seyir izlendiğini belirterek, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz indirimine gitmeyeceğini söylediler. faiz kararı artık yatırımcıların ilgi odağında.

Fed dün beklentilere paralel olarak politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5-5,25 aralığına yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Analistler, Fed’in para piyasalarında yıl sonuna kadar faiz oranlarını 50 baz puan indirebileceğini belirtirken, dünkü toplantıda Powell’ın konuya ilişkin sorularını, “Şu anda bir faiz indirimi düşünemiyoruz.” cevap verdiğini hatırlattı.

ECB’nin para politikası kararları

Analistler, gözlerin ECB’nin para politikası kararlarına ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalara çevrildiğini belirterek, bugün ECB’nin 25 baz puan faiz artırımının kesinleştiğini söylediler.

Bugün Türkiye’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu, yurt dışında AMB faiz kararı, Avrupa genelinde hizmet sektörü ve kombine Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve haftalık işsizlik maaşı uygulaması açıklandı. ABD’de enformasyon yoğun enformasyon gündeminde. Takip edileceklerini belirten analistler, endeks sözleşmesinde 5.500 ve 5.550 seviyelerinin direnç, 5.400 ve 5.350 noktalarının ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu