Haber

Emirli Türkmen: Sansürü kaldırarak kültürel emeği güvence altına alacağız

Yeşil Sol Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı Emirali Türkmen, Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Ankara’da 2 Mayıs’ta Kültür Sanat camiasının önde gelen isimleriyle Mülkiyeliler Birliği’nde çaylı toplantı düzenledi.

Ankara’nın sanat alanında gerilemesi gibi sanat camiasının yaşadığı sıkıntıların aktarıldığı toplantıya şair Ahmet Telli, tiyatro sanatçısı Yılmaz Demiral, akademisyen-tiyatrocu Süreyya Karacabey, oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu, filozof-yazar Erkan Uzun, sinemacı Fatin katıldı. kültür-sanat, bütçe kısıtlamaları ve siyasi baskılar ele alındı. Kanat’ın yanı sıra 40’tan fazla yazar, illüstratör, ressam, tiyatro oyuncusu, heykeltıraş, şair ve senarist katıldı.

‘SOKAK SANATÇILARININ ZULÜMÜNDEN KAÇINILACAK’

Etkinlikte konuşan Emirali Türkmen, parti olarak kültür ve sanat üreticileri ve örgütlü temsilcileri ile dayanışma ilişkisi kurarak taleplerini kamu bütçesinden karşılayacaklarını belirterek, bu çalışmaların proje ve programlarla desteklenerek sağlanacağını bildirdi. anadil haklarına ilişkin tüm uluslararası sözleşmelerin uygulanmasını ve yerel yöneticilerin kısıtlayıcı ve yasaklayıcı bir eylemde bulunmalarını önleyeceğini taahhüt eder. sokak sanatçılarının kamusal alanda maruz kaldıkları baskıların önüne geçileceğini, ‘çocuk müzikevleri’ ve ‘çocuk masal evleri’ yapacaklarını, yerel matbaaların açılmasına destek vereceklerini, kültürel emeği ortadan kaldırarak güvence altına alacaklarını, Sansür, gençlerin halka açık tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılabileceklerini, toplumsal cinsiyet eşitliğine uyulmasını ve çocukların korunmasını tam olarak garanti edeceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

catalpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu