Ekonomi

Milas’ın en büyük patronu YK Power bölgede sürdürülebilir ekonomi yaratıyor

Dinç, Türkiye’de elektrik üreten termik santraller arasında Yeniköy Kemerköy termik santrallerinin önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Santrallerin Türkiye elektriğinin yüzde 2,5’ini ürettiğini vurgulayan Dinç, bunun 2,5 milyon aboneye tekabül ettiğini kaydetti.

Dinç, maden sahalarında kömür çıkarma işleminin karşıdan yürüyen yürüyen merdiven şeklinde olduğunu belirtti. “Yani ilerledikçe arka planda kalan boşluğu dekapaj dediğimiz doğal toprakla dolduruyoruz. Bu maden sahaları kapatıldığında aslına uygun şekilde yeniden ağaçlandırıyoruz.”dedi.

Santrallerinde çevre dostu yatırımlara önem verdiklerini ifade eden Dinç, 280 milyon Euro’luk yatırımla baca gazı emisyonlarını Avrupa kriterlerinde belirlenen limitlerin altına çekerek emisyon hacmi oluşturduklarını ve aynı oranda kömürle daha fazla elektrik arzı sağladıklarını kaydetti.

Dinç, tamamen çevreci, dost bir kömür sahası yaratmanın mümkün olduğunu anlattı.

Muğla, Amasya, Kayseri, Sivas ve Bingöl’de Orman Genel Müdürlüğü’nün uygun gördüğü alanlara fidan diktiklerini vurgulayan Dinç, şunları kaydetti:

“Orman Genel Müdürlüğü ile tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yürüttüğümüz iş birliği kapsamında 5 milyon ağaç kampanyamız var. Şimdiye kadar 3 milyon ağaç diktik. Kalan 2 milyon ağacı da önümüzdeki 2 yıl içinde toprakla buluşturmayı hedefliyoruz.

3 bin 100 civarında çalışanımız var. Yüzde 75 yerli oranımız var. Milas ve köylerinde birden fazla meslektaşımız ikamet etmektedir. Ortalama bir aileyi 4 kişi olarak düşünürsek aslında 12-15 bin kişilik büyük bir aileyiz. Baba-oğul ve hatta torunun bu santrallerde bire bir çalıştığı hikayelerimiz de var. Burada aslında bunun olumlu bir etkisi var. Yeniköy Kemerköy termik santrallerindeki iş imkanları sayesinde köyden kente göçün de önüne geçiyoruz. İnsanlar doğup büyüdüğü topraklarda iş sahibi olup burada tekrar hayatlarına devam edebiliyorlar.”

Santrallerde elektrik üretiminin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de yürüttüklerini ifade eden Dinç, Maden sahasında Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde kurtarma kazısı yapıldığını ve 3 bin 200 yıl öncesine uzanan gizli tarihin gün ışığına çıkarıldığını söyledi.

Dinç, bölgede ortaya çıkarılan eserlerin Ören’deki Arkeopark Alanı’nda sergilendiğini kaydetti.

Bölge halkının her zaman yanlarında olduğunu ve her türlü desteği verdiğini vurgulayan Dinç, şöyle konuştu: Elektriği, suyu, yolu, okulları olsun, çevre köylerimize ve yöre halkına her zaman yardım için koşturuyoruz” dedi.söz konusu.

baykanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu