Ekonomi

Yellen’dan dolar itirafı: Düşüş bekliyoruz

Halihazırda rezerv para birimi olan ABD dolarının bu gücünü kaybettiğine dair tartışmalar uzun süredir devam ediyor. Başta ABD olmak üzere bu argümanlar reddedilse de son dönemde dünya ekonomisinde değerli yeri olan ülkelerin başlattığı dolarsızlaştırma çabaları dikkat çekici bir boyut kazandı.

Rusya ve Çin’in başlattığı yuan ile ticaret, dolara yeni bir alternatif olarak gösterilirken, bu gelişmeler ABD’nin elindeki son üstün güç olan doları da vurmaya başladı.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra Rusya yerel para birimini ve yuanı kullanmaya başlamış, benzer şekilde Suudi Arabistan da Yuan üzerinden Çin’e petrol ihraç etmeyi planlamaktadır. Öte yandan Bangladeş, Rus nükleer santrali için 318 milyon dolarlık taksit bedelini Çin yuanı üzerinden ödeyeceğini açıkladı.

YELLEN DOLARDA DÜŞÜŞ BEKLİYOR
Bu gelişmelerin ardından “ABD doları tahttan indirildi mi?ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde Kongre’de yaptığı konuşmada tartışmaları alevlendirirken, ABD dolarının rezerv para birimi statüsünün kademeli bir düşüş yaşayabileceği görüşünü dile getirdi.

KAYNAK: HABER7

akincilarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu