Haber

Üniversite Kuluçka Merkezi hizmete girdi

Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (İGFA) –Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan Kuluçkahane yeni dönemde tavukçuluk çiftçilerine hizmet vermeye başlamıştır.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Aygün, Kuluçka Merkezi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Daha önce Üniversitemiz Ziraat Fakültemiz bünyesinde kurulan Kuluçka Merkezi, kuluçka ve kuluçka tesislerinden faydalanmak üzere yeniden faaliyete geçmiştir. .

Merkezin faaliyete geçmesi ile ilimizdeki tavukçuluk çiftçilerine büyük kolaylık sağlanacaktır. Merkezde hindi, kaz, tavuk, ördek, bıldırcın gibi kümes hayvanlarının kuluçkalanması için tam donanımlı makine ve aparatlar bulunmaktadır. Kümes hayvancılığı yapan vatandaşlarımız bu yıl da merkezimizi ziyaret ediyor. Merkezimizi üretim ve ıslah yapan yaklaşık 500 yetiştirici ziyaret etti. Ayrıca Rektörümüzün katkılarıyla geçtiğimiz yıl Zootekni Bölümümüze ‘yumurta kalite ve test cihazı’ satın alındı.

Bu cihaz ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kuluçkaya getirilen yumurtaların döl verimi ve kalite özelliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmalara devam edilmiştir. Bu çalışmalar ile kuluçkahane verimini artıracak ve yetiştiricilerin daha az kayıpla üretim yapmasına yardımcı olacak adımlar atılmıştır. Ayrıca bu yıl şehir merkezine uzak bölgelerde ikamet eden ve yumurtadan çıkan civcivleri kısa süreli muhafaza için getiren yetiştiricilere de konaklama hizmeti verilmektedir. Bize her zaman destek olan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak’a ve bunda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu