Haber

Tuğçe Can’ın Eskişehir’de öldürülmesinin zanlısı hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

Eskişehir’de çalıştığı huzurevine gitmek üzere evinden ayrıldığı sırada bıçaklanarak öldürülen yaşlı bakım teknisyeni Tuğçe Can’ın öldürülmesinin tutuklu zanlısı hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianame, 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede “canavarca hislerle kadına karşı tasarlayarak kasten öldürme veya eziyet etme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu bulunan sanık Onur K. somut davamızda nitelikli halini beğendik zanlının mağdura yönelik şantaj kabahatiyle birlikte kasten öldürme suçunun 3 kez adalet ve sosyal adalet açısından zaruri olduğu, caydırıcı cezalar verilmediği takdirde bu hatalarla baş edilmesinin imkansız hale geldiği, kamusal ve toplumsal yaşamda yanlış ve gerçek dışı değerlendirmelere de yol açmaktadır. Eyleminde işlediği belgedeki deliller kapsamında anlaşıldığından sevk edilen hususlarla cezalandırılması ileri sürülür ve talep edilir.” ifadeleri kullanıldı.

Öldürülen Tuğçe Can’ın 3’ü ölümcül olmak üzere 13 bıçak yarası aldığı da iddianameye dahil edilirken, zanlı Onur K. polis ekiplerince yakalandı.

Gözaltına alınan zanlının yargılanmasına 11 Nisan’da 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

“Tuğçe Can cinayete kurban gitti”

Bu arada Tuğçe Can’ın ailesinin avukatları Ata Şahin ve Çelik Erimez tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyunun da bildiği ve takip ettiği üzere 12 Ocak tarihinde müvekkillerimizin kızı Tuğçe Can katledilmiştir. Bunun üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış ve Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame ile Savcı, sanıklardan ‘canavarca bir hisle veya eziyet ederek, kasten kadını kasten öldürme’, ‘şantaj’ ve ‘şantaj’ suçlarını işlediğinin sabit olması nedeniyle hakkında kamu davası açıldı. ilgili kanun hükümlerine göre cezalandırılır.Suçlarla mücadele imkânsız hale geldiği takdirde şerh verilir.”

Açıklamada, kamuoyunun ilgisi, aile ile birlikte sivil toplum kuruluşlarının desteği ve takibinin yapılmasıyla olayın ceza davası olmaktan çıkıp toplumsal dayanışma ve hatta mücadele niteliği kazandığı belirtildi. basının.

“Öncelikle bu haklı çabamızda yanımızda olan herkese ailemiz adına teşekkür ederiz. Ancak sanığın hukuka uygun ve bir şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağımızı da belirtmeliyiz. kamu vicdanını incitmeyecek.Adaletin bu şekilde tecelli edeceğine olan inancımız tamdır.Bu vesileyle başta Tuğçe Can cinayeti olmak üzere tüm kadın cinayetlerine ve kadın cinayetlerine karşı mücadelemizde kararlı olduğumuzu kamuoyuna ve basına arz ederiz. tamamen durdurulmasını ve ailenin avukatları olarak hukuki süreci titizlikle takip etmemizi istiyoruz.”

Tepebaşı ilçesi Yenibağlar Mahallesi Hacı Hüsnü Caddesi’ndeki bir apartman dairesinde ikiziyle birlikte yaşayan Tuğçe Can (25), 12 Ocak’ta huzurevine gitmek için evinden çıktığı sırada apartmana girdiği bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti. yaşlı bakım teknisyeni olarak çalıştı. Polis tarafından gözaltına alınan genç kadının erkek arkadaşı olan katil zanlısı Onur K., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

haberalacam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu