Ekonomi

Toyota ve iştirakleri 1,11 milyar dolar değerinde Aisin hissesi satacak

Toyota Motor Corp, iştirakleri Denso ve Toyota Industries ile birlikte Toyota Grubu bünyesindeki otomobil parçaları tedarikçisi Aisin’deki hisselerinin önemli bir bölümünü satmayı planladığını açıkladı. Elden çıkarma, şu anda yaklaşık 177,5 milyar yen veya 1,11 milyar dolar değerinde olan 33,9 milyon hisseyi kapsıyor.

Yaklaşık 13 milyon hissenin elden çıkarılmasıyla Toyota’nın Aisin’deki hissesi önceki %24,8’den %20’ye düşecek. Denso ve Toyota Industries de her biri yaklaşık 13 milyon hisseyi elden çıkararak satışa katılıyor. Buna ek olarak Toyota, genel tahsisat opsiyonu yoluyla fazladan 5 milyon hisse daha satacak.

Bu hamle, Toyota’nın otomotiv endüstrisinde giderek daha önemli hale gelen bir sektör olan bataryalı araçların geliştirilmesi ve üretimine yönelik kaynakları yeniden tahsis etmeye odaklandığı bir dönemde gerçekleşti. Şirket, diğer grup şirketleriyle olan sermaye bağlarını ayrı ayrı yeniden değerlendirme niyetini ifade etti.

Bu büyük ölçekli hisse satışının piyasa etkisini hafifletmek amacıyla Aisin, yaklaşık 17 milyon hisseyi geri satın alma planını açıkladı. Ayrıca Aisin, daha geniş bir yatırımcı kitlesinin ilgisini çekebilecek bir kararla, yılın ilerleyen dönemlerinde 3’e 1 hisse bölünmesi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Japon şirketlerinin iştiraklerinde ve iş ortaklarında hisse sahibi olduğu çapraz hissedarlıkların çözülmesi, bu şirketlerin sermaye kullanımlarını optimize etme baskısıyla karşı karşıya kalması nedeniyle büyüyen bir eğilim haline geldi. Mevcut döviz kuru dolar için 160,4500 yen olarak belirtiliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu