Yaşam

Tepebaşı Belediyesi’nin 11. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması başladı

TepebaşıBüyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması törenle başladı.

Özdilek Sanat Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen törene Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı, Tepebaşı Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Eskişehirli şair ve şiirseverler katıldı.

11. Uluslararası Şiir Buluşması’nın bu yılki Onur Konuğu Alova, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı için manzaralı bir mesaj gönderdi. Törende ilk konuşmayı yapan Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması Direktörü Haydar Ergülen, “Bu karanlıktan, bu cehennemden kurtulmak için şiir yardımcımız olsun” dedi.

BAŞKAN ATAÇ: “YENİ ARKADAŞLARA KÖPRÜ KUR”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde vazgeçilmez bir mecra vermenin dışında sizlerle buluşmaya devam ettik. 15. Bu yıl 12.’sini düzenleyeceğimiz Sanat Atölyesi 12. Sanat Atölyesi de bu ayın 12’sinde yapılacak.Bu yıl ülkemizden ve şehrimizden şairleri ağırlayacağız. Odak ülkemiz Portekiz’in yanı sıra Tepebaşı’nda Fransa, Romanya, İtalya ve Sırbistan’dan şairlerimiz… Kültür ve sanatın yumuşacık dokunuşlarına ihtiyacımız olan bu günlerde Şiir Buluşması için hazırladığımız kitap geleceğe taşınıyor. Toplantımızın hatırası olarak.Yurt dışından ve ülkemizden şiir emekçilerini bir araya getiren bu toplantımızın bu yılki onur konuğu şair ve çevirmen Erdal Alova’dır.Olayımıza katılamamıştır.Nazim Hikmet Şiir Ödülü’nü verdik. büyük şairimiz Nazım Hikmet’in 100. doğum günü anısına sevgili Alova’nın Teller adlı kitabına organize olduk ve o günlerde tanıştık. Bu Şiir Buluşması’nın önceki yıllarda olduğu gibi yeni dostluklara köprü olmasını temenni ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Şiir Buluşması’nın odak ülkesi olan Fransa, İtalya, Sırbistan, Romanya ve Portekiz’den gelen yabancı, böyle bir organizasyonda yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek birer şiir okudu.

Programın ilerleyen saatlerinde etkinliğe katılan şairlere katılım ve teşekkür belgeleri takdim edildi. Açılış töreni Max Greze müzik dinletisi ve Eskişehir Çoksesli Korosu dinletisi ile sona erdi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu