Ekonomi

TCMB sözlü KKM uyarısını yazılı hale getirdi

TCMB, yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için zorunlu karşılık tutarı üzerinden tahsil edilecek ek teminat oranı ve komite fiyatının belirlenmesinde kullanılan TL pay hesaplamasında değişikliğe gitti.

TCMB, “Bankalar tarafından yapılan incelemelerde, TL nakdi kredi kullandırılarak veya Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında TL nakdi mevduat/katılma hesapları kullanılarak bankamız tebliğleri kapsamında dönüştürme hesapları açığı tespit edilmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen Kur Artışlarına Karşı Mevduat ve Katılma Hesaplarının desteklenmesi.

Bu kapsamda, söz konusu başvurular ve TL mevduat/katılım fonu hesapları kullanılarak açılan dönüştürme hesapları, gerçek ve tüzel kişi TL payların hesaplanmasında dikkate alınmayacaktır.

Bloomberg HT geçtiğimiz günlerde TCMB’nin Hazine nezdindeki TL Korumalı Mevduatı vadesi geldiğinde Döviz Korumalı Mevduata çeviren ve ertesi gün TCMB destekli Döviz Korumalı Mevduata çeviren bankaları uyardığını açıklamıştı. İşlemlerin günlük spot döviz talebini artırdığı, devam etmesi halinde “bu şekilde yapılan işlemlerin TL çevrim payına sayılmayacağı” belirtildi. Bazı bankalar, yüzde 11,5’e düşen ve maliyet avantajı yaratan TL KKM’yi, vadeli mevduata çevrildiğinde ödenecek yüzde 30 faiz yerine yüzde 20 faizle döviz KKM’ye yönlendirmeyi tercih etti. Böylece bankalar, yüzde 13’e inmek zorunda kalan kredi faizine rağmen yüzde 22 civarında olan kaynak maliyetlerinin daha fazla artmasını engellemeye çalışıyorlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu