İş

Tatillerden birini cumartesi yerine çarşamba yapsak daha mantıklı olmaz mı?

Ancak 5 günlük bu tempodan sonra 2 günlük tatilin gerçekten verimli olduğunu düşünüyor musunuz?Veya diğer bir deyişle bu 2 günlük mola 5 günün yorgunluğunu atmaya yeter mi?

Bu noktada yeni bir fikrimiz var. Cumartesi tatilini çarşambaya taşımaya ne dersiniz?

Pazartesi uyandığımızda 5 gün üst üste işte ya da okulda bizi bekliyor. Bu süreklilik oldukça fazla değil mi?

Pazartesi günü başlayan bu tempoyu Cuma gününe kadar sürdürebilmek, Elbette hepimiz için oldukça ağır olurdu. İşyerinde veya okulda art arda geçirilen bu günlerin yorgunluğunu, üst üste tatil olan Cumartesi ve Pazar günlerini değerlendirerek atmalıyız.

Peki bu düzenleme dinlenmemiz açısından ne kadar verimli? İzinlerin ilk günü çoğumuz için genellikle bir gündür. Bu, uzun çalışma haftasından kaynaklanan bir çöküş.İkinci izin günü olan Pazar, Pazartesi sendromu nedeniyle adeta lanetlenmiştir.

Bu nedenle klasik hafta sonu pek verimli geçmiyor. Çünkü iznin ilk gününde gerçekten tatildeymiş gibi hissetmek istersiniz. Bu izin günlerinin 3 gün olması gerekmektedir.(Çünkü bayramın ilk günü oturduğumuz yerden kalkmak mümkün olmuyor).

Bu durumda 2 günlük izin aslında 1 günlük ara gibi geliyor ve işler tam da bu noktada karmaşıklaşıyor.

Elbette yorucu iş ve okul temposunun yükünden kurtulmak için 1 günlük izin bile çok değerli. Bu nedenle akıllarda yeni bir fikir beliriyor: Cumartesi ve Çarşamba arasında yer değiştirme.

Yani Pazartesi ve Salı çalışma günleridir, Çarşamba ise tatildir; Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri de tempo devam ederken, Pazar günü tatil. Bu size mantıklı gelmiyor mu?

Şimdi pazartesi günü uyandığımızda Hafta sonu olan çarşambaya sadece iki gün kaldıve Pazar gününe sadece üç gün kaldı.

Aslında doğru zamanlanmış molalar işte veya okulda daha verimli olmamıza yardımcı olur.

Başka bir deyişle, iki günlük çalışma ve ardından bir orta gün, ardından üç gün çalışma ve dinlenme . Her iki döngü de harika hissettirmez mi? Böyle bir durumda izin günleri daha dinlendirici, izin günleri ise daha konsantre olur.

Çalışma programınız üzerinde kontrole sahip biriyseniz veya ders programınızı günlerinizi boş tutacak şekilde şekillendirmede özgürseniz, Bu sistemi mutlaka denemenizi öneririz.

Ayrıca tatilin hafta ortasına taşınması bazı avantajları da beraberinde getiriyor.

Örneğin; Alışveriş merkezine gitmek, uzun zamandır ertelediğimiz doktora gitmek ya da parkta nefes almak istediğimizde, Hafta sonunun boğucu kalabalığından uzaklaşıyoruz . Kısacası pek çok işimizi kalabalık olmadan, daha hızlı hallediyoruz.

Ayrıca Pazar günü tatildir Uzun çalışma saatlerinin çökmesi olmayacağı için Daha keyifli ve verimli olacak. Denemeye değer olduğunu düşünmüyor musun?

Kaynaklar: CGP Grey, Mind of Mika

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu