Haber

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: “Türkiye sertifikalı tohum üretimini 10 kat artırdı”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bakanlığın fidan çalışmalarına devam ettiğini, bugüne kadar tescilli 37 çeşit fidan gen bankalarında muhafaza edildiğini belirtti.

“Tohumlar Toprakla Buluşuyor” programı kapsamında Yumaklı, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Yazıbelen Mahallesi’nde 40 dönümlük arazide buğday ekimine katıldı ve tarlada traktör sürdü.

Etkinliğin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Yumaklı, Türkiye’nin birçok ülkeye göre daha avantajlı bir iklime sahip olduğunu söyledi.

Konya’nın değerli ürünler üreten şehirlerden biri olduğunu belirten Yumaklı, “Konya hem tarım alanı hem de üretim açısından ilk sırada yer alıyor. Dolayısıyla bugün yeni dönemde tohumla toprağın buluşmasını sağlayacak ilk adımı atmış olduk.”

Bakan Yumaklı, verimli üretimle tarımsal üretimin arttırılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Türkiye’de kullanılan her 100 kilogram ürünün 97 kilogramının bu ülkede üretildiğini ve tohum üreten firmaların bir başarı öyküsü yazdığını vurgulayan Yumaklı, şöyle konuştu:

“Tarımsal üretimimizi piyasa kuralları ve iklim koşullarıyla ilgili tüm konuları dikkate alarak planlarsak, suyla ilgili tüm konuları dikkate alırsak, yılda 15 milyonu aşacağı simüle edilen nüfusumuzu doyurmuş oluruz.” 2050 yılında ülkemize gelecek yüz milyona yakın ziyaretçinin yanı sıra ülkemizin en büyük gelir getirici ve döviz kazandırıcı kaleminin en büyük kısmını tarımsal üretim şeklinde üreteceğiz.!

Tohumun önemine dikkat çeken Yumaklı, “Tohumdaki başarımız sadece kendi firmalarımızın ürettiği yerli milli tohumlarla sınırlı değil. Bakanlığımız ata tohumu konusunda çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Yaklaşık 37 çeşit ata tohumu tescillendi. Bunlar da gen bankalarımızda korunuyor.” makbuz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu