Haber

Sokakta saldırı sonrası kadınlardan ‘güvenli mahalle’ için imza kampanyası

MUĞLA’nın Datça ilçesi Reşadiye Mahallesi’nde, evli ve 1 çocuk annesi bayana yönelik 1 ay evvel sokak ortasında saldırının ardından bayanlar, güvenlik tedbirlerinin artırılması taleplerini lisana getirmek maksadıyla kaymakamlık ve belediyeyi ziyaret etti. İmza toplayan bayanlar, mahalle güvenliğinin ehemmiyetine dikkat çekti.

Reşadiye Mahallesi’nde, 14 Ekim günü saat 20.30 sıralarında, evli ve 1 çocuk annesi Aygül Yıldırım A., meskenine dönerken tanımadığı kişinin saldırısına uğradı. Gerisinden yaklaşan kişi tarafından boğazı sıkılarak, yerde sürüklenen Aygül Yıldırım A., bağırarak yardım istedi. Saldırganın elini ısırarak kendisini kurtaran Aygül Yıldırım A., uzun müddet yaşadığı şoktan kurtulamadı. İhbar üzerine olay yerine polis grupları sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, Aygül Yıldırım A.’ya saldırıda bulunan şüphelinin, Datça’da konteynerde yaşayan inşaat emekçisi D.A. olduğunu belirleyip, olaydan 3 gün sonra gözaltına aldı. D.A., polisteki süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede sonraki gün çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Yaşanan bu olayın akabinde bayanlar, daha güvenli mahalle talebiyle imza kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 400 imza toplandı. Ortalarında Aygül Yıldırım A.’nın da bulunduğu kadınlar, Datça Kaymakamı Mesut Çoban ve Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ı makamlarında ziyaret ederek, dilekçelerini teslim edip, bölgede güvenlik kameralarının daha geniş kapsamlı yerleştirilmesini, park ve sokak aydınlatmalarının ise artırılmasını istedi.Ziyaretlerin akabinde Reşadiyeli bayanlar ismine kaymakamlık binası önünde basın açıklamasında bulunuldu. Bayanlar ismine basın açıklamasını Deniz Kırımsoy İstikrar (54) yapıp, mahalle güvenliğinin ehemmiyetine dikkat çekti. İstikrar, “Komşumuza yönelen saldırının gerçekleştiği yerde geceleri karanlıkta kalan bir parkımız var. Kısmen kullanılıyor ancak bakımsız ve çöp dolu. Bakımlı ve kullanılan kentsel yaşam alanları, suç üreten mekan olmaktan çıkar. Ana yolumuz bile karanlıktı. Yaşam alanlarımızın aydınlık olmasını istiyoruz. Okul ve itfaiye gibi zaten kamera ile izlenen yerlerde ve zaten gerektiği için daha yüksekten ve geniş açılı tarama yapılmasını da istiyoruz” dedi.

Ziyaretlere, Reşadiye Mahallesi Muhtarı Sami Akkın ile Datça Bayan Platformu ve Datça Kent Kurulu Bayan Meclisi temsilcileri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu