Haber

Senfonik destan, Fethiye’deki Telmessos Antik Tiyatrosu’nda sahnelendi

“19’dan Çok Önce, 23’ten Sonsuza Kadar” adlı senfonik destan, Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Telmessos Antik Tiyatrosu’nda sahnelendi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle düzenlediği programda, özgün müziğini şef Musa Göçmen’in bestelediği, metnini ise Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve müzisyen Boğaçhan Sözmen’in yazdığı eser sahnelendi. takdir edildi.

Eserde cumhuriyet fikrinin Gazi Mustafa Kemal’in zihninde 1919’dan çok önce oluştuğu ve 1923’ten sonsuza kadar devam edeceği destansı bir dille ve dönemin tanıklarının anılarına dayanılarak anlatılıyor. .

Şef Göçmen yönetimindeki senfoni orkestrası, dramatik anlatıma özgün bestelerin yanı sıra “Bülbülüm Altın Kafeste, İzmir’in Kavakları, Bu Gece Gelem Siz Yar, Olmakye Olmam Olması” gibi müziklerle eşlik etti.

Yaklaşık 2 saat süren gösteriyi, Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanı Osman Çıralı, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş izledi.

Tarihi tiyatroda orkestranın gösterisine vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla eşlik etti.

FTSO Lideri Osman Çıralı, konuşmasında Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün gururla kutlandığını söyledi.

Dünyanın insanlığa yakışmayan bir savaşa tanıklık ettiğini belirten Çıralı, “Hastaneler bombalanıyor, çocuklar ölüyor. Bunlar olurken Cumhuriyetimizin kıymetini daha çok anlıyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü kutluyoruz. Bizi Ortadoğu’nun karanlığından çekip çıkaran yoldaşları ve yoldaşları bu ülke uğruna.” “Hayatını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükranla anıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu