Haber

Rusya’nın en büyük ikinci bankası İran’da temsilcilik açtı

İran Ticareti Geliştirme Örgütü Lideri Ali İstek Peymanpak, bir Rus bankasının ülkesinde ilk kez temsilcilik açtığını açıkladı.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Lideri Peymanpak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank’ın İran’da temsilcilik açtığını duyurdu.

Peymanpak, “Ticaret Geliştirme Teşkilatı’nın devam eden çalışmaları sonucunda Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank, İran’da temsilcilik açtı. Döviz gelirlerinin tröst ağından bankacılık ağına aktarılması ve ticaretin bir kısmının şeffaflığı üzerinde etkisi olacaktır.” sözlerini kullandı.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin yaptırımları altındaki İran ve Rusya, ticari ve finansal işbirliklerini artırarak doları bankacılık işlemlerinden ve ikili ticaretten kademeli olarak çıkarmaya çalışıyor.

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, bugün heyetiyle İran’ı ziyaret ediyor.

Novak’ın ziyareti sırasında Kuzey-Güney Koridoru için değerli bir ulaşım ağı olarak görülen Rasht-Astara Demiryolu anlaşmasının yanı sıra İran ile Rusya arasında bir dizi ekonomik anlaşmanın imzalanması öngörülüyor.

emirgazihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu