Haber

Rusya, İngiliz diplomatlara seyahat kısıtlaması getiriyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiliz diplomatların Rusya’ya 120 kilometre yaklaşmaları halinde bildirimde bulunma zorunluluğunu duyurdu.

Rusya, İngiltere’deki Rus diplomatların normal çalışmalarını engellediği ve Ukrayna ile devam eden savaşta Kiev tarafını desteklediği gerekçesiyle İngiltere’ye misillemede bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İngiliz Maslahatgüzarı Tom Dodd’un Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtilerek, “20 Temmuz’da İngiliz Maslahatgüzarı Tom Dodd, Kiev rejiminin terör saldırılarının desteklenemez olduğu notuyla Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Rus misyonlarının İngiltere’deki çalışmalarının engellenmesi de dahil olmak üzere, ülkemizdeki düşmanca İngiliz diplomatik eylemlerine cevaben İngiliz diplomatik misyonunun uygulanma kararı İngiliz tarafına iletildi.” söylendi.

İngiliz diplomatlara seyahat kısıtlaması uygulanacağının belirtildiği açıklamada, “İlgili kısıtlamalar çerçevesinde, başta Moskova’daki İngiliz Büyükelçiliği (büyükelçi, müsteşarlar ve büyükelçilik idari başkanı hariç) ve Ekaterinburg Büyükelçisi olmak üzere, akredite edilmiş tüm çalışanların 120 kilometrelik serbest dolaşım bölgesi dışına seyahat etmek istemeleri durumunda en az 5 iş günü içinde bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Böyle bir başvurunun eşlik ettiği kişiler, seyahat tarihleri, seyahat planları, seyahat planları ve seyahat kısıtlamaları ile ilgili bilgileri içermelidir. .’ kelimeleri kullanıldı. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu