Haber

Muhalefetin Murat Kurum algısı çöktü! Gerçek ortaya çıktı! Bakın Bakanlık ne yaptı?

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeninin bulunduğu geniş alanda heyelan meydana geldi.

Çöpler köyünde altın madeninin bulunduğu bölgede geniş bir alanda heyelan meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

MURAT ŞİRKETİ ÜZERİNDEN ALGILAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Daha önce Anagold Madencilik’e ait olduğu ortaya çıkan maden sahasının yığın liçi alanında siyanür sızıntısı iddialarıyla meydana gelen heyelanın ardından başta CHP’liler olmak üzere muhalefet, Murat Kurum aracılığıyla algı operasyonu başlattı.

Özellikle sosyal medyadaki muhalefet hesapları başta olmak üzere muhalefet kesimi, Murat Kurum’un söz konusu madene çalışma izni verdiğini ve siyanür sızıntısı sırasında herhangi bir yaptırım uygulanmadığını iddia etti.

MADENDE BORU KIRILMASI OLUŞTU

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Türk ve Kanadalı bir şirkete ait olan Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Şirketin işlettiği madende kullanılan siyanürü taşıyan borunun patlaması sonucu 20 metreküp siyanür solüsyonunun Karasu Nehri’ne döküldüğü iddiası paniğe yol açtı.

BAKANLIK, MADENİN FAALİYETLERİNİ DURDURMA CEZASI VERMİŞTİ

Siyanür sızıntısı olayıyla ilgili olarak dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a yönelik ‘mayına yaptırım uygulanmadığı’ algısının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın mayınla ilgili yaptığı paylaşım şu şekilde: o zaman sıcak bir konu haline geldi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Anagold Madencilik’e ceza ve faaliyet durdurma kararı verdiği, altın madenine ise “azami sınırda” para cezası uyguladığı ortaya çıktı.

ÜST UÇTAN CEZA

Çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN YÜKSEK SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanırken, kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunuldu. Söz konusu olaya ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun.

Bakanlık yetkilileri, bölgedeki çevresel izleme çalışmalarının aralıksız devam edeceğini, analiz sonuçlarına göre gerekli görülen alanlarda çevresel uyum çalışmalarının devam edeceğini açıklamıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu