Haber

İzmir’de uzun kuyruklar: ‘Ucuz et almak için 8 saat sıra bekliyoruz’

Emirhan Durmaz

İZMİR – TÜİK’in açıkladığı son verilere göre 2016’da yüzde 42,2 olan gayri safi yurtiçi hasılada çalışanların toplam payı yüzde 31,1’e geriledi. Artan enflasyon alım gücünü eritirken, ucuz ekmek ve ucuz et satış noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. İşte o noktalardan biri olan ve İzmir’in Bornova ilçesine bağlı Özkanlar semtinde faaliyet gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Bakkalı önünde sıra bekleyenlerle geçimlerini konuştuk.

‘GECE 4’TEN BERİ BEKLİYORUZ’

Emekli olduğunu belirten Ümit Bey, “Söyleyecek bir şey yok, net bir şekilde ortadayız, görüyorsunuz. Üç kuruş ucuza üç gram et almak için sabah 4’ten beri sıra bekliyoruz. Kasapta kıymalı 350 lira. Emekli maaşı ile 300-400 liralık et nasıl alınır? 9 bin lira alıyorum, o yüzden alamıyoruz. Burada dana kıyma 195 lira, beklemek zorundayız. Bizi bu hale getirenler utansın. İnşallah 14 Mayıs’ta bir çözüm gelir” dedi.

‘HÜKÜMETLER ASGARİ ÜCRET YAPMAYA ÇALIŞIYOR’

Eşinin çok basit bir ücret karşılığında çalıştığını ve bir çocukları olduğunu belirten Dilek Hanım, “44 yaşındayım. Babam emekli maaşından destek parası gönderiyor. Eşimin 8 bin 500 lira maaşı var. Çok şükür eski kiracıyız ve 3000 liraya yaşıyoruz. Ev sahibinin kaderinde evden çıkmak varsa 6-7 bin liradan aşağı kira yok. Aldığımızı kiraya vereceğiz, ne yiyeceğiz, faturaları kim ödeyecek, çocuk okula gidecek, harçlığı kim koyacak? Açlığın sonu 10 bin lira, taban fiyatı 8 bin 500 lira düşünebiliyor musunuz? Yönetenler, o parayı verenler gelsin kendi geçimini sağlamaya çalışsın. Alışverişe gelsinler, pazara gitsinler, hayatı görsünler” dedi.

‘ESKİ TÜRKİYE’DE BU KUYRUĞU GÖRMEDİM’

1954 doğumlu olduğunu ve eski Türkiye’yi bildiğini kaydeden Ömer Ünsal, “Ekselansları ne zaman bir köşeye sıkışsa eski kuyruklardan bahsediyor. Bu 70’lerdeki kuyruk, değil mi? Ayrıca eski Türkiye’de bu kuyruğu görmedim. Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesi olarak biliniyordu. Hayvanlarımız nereye gitti, tarlalar nereye gitti? Neyse ki göreceklerimizi gördük ama çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği çalınıyor, yazıklar olsun.”

‘TAHIL İLE ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ’

Manav reyonunun önünden geçmekte tereddüt ettiğini belirten Filiz Hanım, “Soğanın fiyatı 25-30 lira. Dilim dilim karpuz satıyorlar. Domates, biber, soğanı taneli alıyoruz. Emeklilere ikramiye verilecek. 2 bin liralık ikramiye ile yapılabilecek alışveriş sadece bir hafta on gün sürecek. Bayram geliyor inanın komşuları, akrabaları arayamıyoruz. Tatlıdır, börektir, sofraya bir şeyler koymak gerekir. Gelin bakalım neler sunacağız, nasıl olacak? “Şefler gidene kadar bizim için rahat yok” sözlerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu