Haber

İzmir’de Gelinlik Fuarı Kapılarını Açtı. Tunç Soyer: İzmir’in Her Bir Tüccarı, Sanayicisi, İş İnsanı ve Esnafı Bizim Yol Arkadaşımızdır

Avrupa’nın en büyük moda fuarlarından biri olan IF Wedding Fashion İzmir, 16. kez dünyanın dört bir yanından katılımcı ve ziyaretçisiyle kapılarını açtı. İzmir’in Türkiye gelinlik üretiminin yüzde 70’ini tek başına yaptığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yaklaşık yüz yıl önce İktisat Kongresi ile temelleri atılan ‘İzmir bir fuarlar şehridir’ vizyonuna görev icabı değil, gövdemiz ve yüreğimizle inanıyoruz. Bu yüzden İzmir’in her bir tüccarı, sanayicisi, iş insanı ve esnafı bizim yol arkadaşımızdır” dedi.

IF Wedding Fashion İzmir – 16. Gelinlik, Damatlık ve Ağabeye Giysi Fuarı, Fuar İzmir’de kapılarını açtı. Geçen yıla oranla katılımcı sayısı artan ve yüzölçümü yüzde 30 büyüyen IF Wedding Fashion İzmir’in açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, İzmir Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener ile eşi Ayşe Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türkiye Moda ve Hazır Giysi Federasyonu İdare Konseyi Lideri Hüseyin Öztürk, Ege Giysi Sanayicileri Derneği (EGSD) İdare Konseyi Lideri Hayati Ertuğrul, sivil toplum kuruluşları, moda dernekleri, odaların liderleri ile temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile modacılar katıldı.

SOYER: İZMİR, ÜLKEMİZDEKİ GELİNLİK ÜRETİMİNİN YÜZDE 70’İNİ TEK BAŞINA YAPAN BİR ŞEHİR

IF Wedding Fashion İzmir’in, kentin gelinlik kesimine büyük katkı sağladığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, şöyle konuştu:

“Bütün bu renkli iştirak tablosu bize gösteriyor ki farklı kurumlar da İzmir’de bir araya gelip sinerji yaratabiliyor. Bu sinerji sadece sektöre değil, bağlı olduğu sektörlere de iş, aş, ekmek oluyor. Türkiye’nin, dünyanın bu kasvetli, bu puslu ortamında İzmir’den umut çiçekleri açtırıyor. O yüzden enerjimiz ve heyecanımız yüksek. Bu fuarları büyütmeye el birliğiyle devam edeceğiz. Moda, geleceğin Türkiye’sinin kesimlerinin başında geliyor. Moda kesimi gerçek bir katma paha iktisadı. Türkiye genç, dinamik ve yaratıcı nüfusuyla bu kesimin dünya devi olmaya muktedir. Kâfi ki biz bu eşsiz potansiyeli işlemeye devam edelim. IF Wedding, Türkiye’nin moda sektörünü büyütmek amacıyla atılan en önemli adımlardan biri. Bu fuarla, İzmir ve ülkemizin üretim ve tasarım potansiyelini büyütmek için kararlılıkla çalışıyoruz. Bu girişimi Türkiye ekonomisi adına İzmir’den başlatmış olmanın ve sürdürmenin gururunu paylaşıyoruz. İzmir, ülkemizdeki gelinlik üretiminin yüzde 70’ini tek başına yapan bir şehir. Başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere dünya geneline İzmir’den düğün giysileri ihraç ediyoruz. Fuarımız sayesinde üretici firmalar perakendeci, toptancı ve zincir mağazalar ile direkt bir ortaya geliyor ve Türkiye’de güçlü bir moda ekonomisi oluşuyor.”

Ekonominin inşa sürecinin yerelden başladığını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “Ekonomi kendi kendine veya masa başında büyüyen bir şey değildir. Ekonomi, inşa edilir. Bu inşa sürecinin ilk aşaması yerelden başlıyor. Fuar İzmir, bu amaca ulaşmak için sahip olduğumuz en büyük güçlerden biri. Yaklaşık yüz yıl önce İktisat Kongresi ile temelleri atılan ‘İzmir bir fuarlar şehridir’ vizyonuna görev icabı değil, gövdemiz ve yüreğimizle inanıyoruz. Bu yüzden İzmir’in her bir tüccarı, sanayicisi, iş insanı ve esnafı bizim yol arkadaşımızdır” dedi.

ÖZGENER: “FUARLARI BİR KENTİN EN KIYMETLİ BÜYÜME MOTİVASYONU OLARAK GÖRÜYORUZ”

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “IF Wedding Fashion her sene büyüyen, ağır talebe yetişemeyen, kentimize bedel kazandıran bir marka. Fuarın bu büyük muvaffakiyetinde, elbette kentimizin gelinlik, ağabeye ve damatlık bölümünde dünyanın en kıymetli merkezlerinden biri olmasının büyük tesiri var lakin öte yandan kesimin gelişiminde fuarımızın tesiri de çok değerli. Oda olarak dalın daima bir adım daha ileriye gitmesi için uzun yıllardır yürüttüğümüz farklı projelerle firmalarımıza dayanak oluyoruz. Fuarları bir kentin en değerli büyüme motivasyonu olarak görüyoruz” dedi. Özgener, fuar katılımcılarına verecekleri destekleri artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Pandemi mühletince gerçekleştiremediğimiz ve dala ziyan veren bu süreç sonrasında; tekrar başladığımız bu fuar sayesinde İzmir, Avrupa’dan Orta Doğu’ya Kuzey Afrika’ya kadar dünyanın birçok noktasına ihracat gerçekleştiriyor. Moda denince ilk akla gelen ülke İtalya’daki birçok üretici Türkiye’den alıyor, Avrupa’daki milyonlarca kişi Türk gelinlikleriyle evleniyor” diye konuştu.

ÖZTÜRK: “İZMİR’İN AYDINLIK YÜZÜ BÖLÜME YANSIYOR”

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk “Enerjisi yüksek olan bir kentte, gücü yüksek bir kesimde lokal sivil toplum örgütleri mahallî idareyle bütünleşen bir fuardayız. Her geldiğimde güya dün başlamış üzere bir heyecan. Büyük bir deneyim görüyorum, bu bizi heyecanlandırıyor. Dünyada ne olursa olsun İzmir aydınlık yüzünü yaşadığı coğrafyaya ve bölümlere birebir yansıtıyor. Bu bize umut veriyor. İzmir’i, bu fuarı çok önemsiyoruz” dedi.

EGSD İdare Konseyi Lideri, Türkiye Moda ve Hazır Giysi Federasyonu İdare Konseyi Lider Yardımcısı Hayati Ertuğrul ise Lider Tunç Soyer ile fuara takviye verenlere teşekkür etti.

Açılış sonrasında Lider Tunç Soyer ile beraberindeki heyet, stantları gezerek iştirakçilere başarılı bir fuar diledi.

TÜRKİYE VE 10 ÜLKEDEN 222 KATILIMCI

Bu yıl Türkiye’nin dört yanından farklı kentlerden, Amerika, Almanya, Kanada, Hong Kong üzere ülkelerin de ortasında bulunduğu 10 ülkeden ağabeye giysi, gelinlik, damatlık, aksesuar ve çocuk giysi eser kümelerinde faaliyet gösteren toplam 222 iştirakçi fuarda yer alıyor. Fuarın, binlerce yerli profesyonel ziyaretçinin yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki yüzü aşkın ülkeden 3 bine yakın yabancı ziyaretçiye de konut sahipliği yapması bekleniyor. Firmaların mevcut pazarlardaki hissesinin ve potansiyel pazar niteliğindeki ülkelere yönelik ihracatın arttırılması ile ihraç eserlerinin çeşitlendirilmesi emeliyle Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri ve İzmir Ticaret Odası organizatörlüğünde IF Wedding Fashion İzmir ile paralel olarak üç gün sürecek iki başka alım heyeti programı da düzenlenecek. Alım heyeti programlarında Avrupa’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden heyetler İzmir’e gelerek katılımcılarla iş görüşmeleri yapacak. Fuar kapsamında 18 defile yapılacak. Gelinlik Tasarım Yarışması’nda geçen yıl ödül kazanan Hasancan Meşelik’in “Performans Defilesi” ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Bu yıl “modaverse” temasıyla yapılan Gelinlik Tasarım Yarışması’nın kazananları da düzenlenecek merasim ile belirli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu