Haber

İstanbul’da “Akbelen” Eylemi: “Kamu Görevlisinden Limak Makamına Kadar Tüm Sorumluları Suç Duyurusunda Bulunuyoruz”

HABER: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

İstanbul Türkiye’de çevreciler ve yaşam savunucuları, Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kömür yatağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini protesto etti. İstanbul Tabiatı Koruma adına konuşan Bulut Can Okuducu, “Tüm canlılar için sonsuz yaşam kaynağı olan ormanların korunması ve geliştirilmesi anayasal bir zorunluluk iken, kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen ormanların hızla yok edilmesi anayasal bir zorunluluktur” dedi. sermaye ile işbirliği açıkça kamu görevinin kötüye kullanılması anlamına gelmektedir.Sözleşmeye imza atan kamu görevlilerinden kararın uygulanması talimatını verenlere kadar LİMAK yetkililerine kadar tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.”

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda bugün İstanbul’da Limak Holding ve IC Holding iş ortaklığı YK Enerji’nin kömür madeni alanını genişletmek için ağaçları kesmesi protesto edildi. Kadıköy İskelesi önünde düzenlenen eylemde “İnsanca bir yaşam için Akbelen’e dokunmayın” yazılı pankart açılırken, “Ormanlar, ırmaklar sermaye değildir”, “Katil LİMAK Akbelen’den defolun” ve “Katil LİMAK Akbelen’den defolun” yazılı pankartlar açıldı. doğanın maliyeti sıfır değildir” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Doğa Savunma adına konuşan Bulut Can Okuducu, “Toprağıma, suyuma, Akbelen’e dokunma” ve “Susma” sloganlarının yer aldığı eylemde, katılımcı gruplar adına hazırlanan ortak açıklamayı okudu. , bağır, katliama hayır”. Bölge halkına yönelik baskı, gözaltı ve müdahalelere dikkat çeken Okuducu, şunları kaydetti:

“ÜSTÜN KAMU FAYDASI MÜMKÜN DEĞİLDİR:

ANAYASA’NIN BAĞLAYICI HÜKÜMÜNE RAĞMEN BİR ORMAN ALANI YOK EDİLMİŞTİR: Limak Holding ve IC Holding’in müşterek iştiraki olan YK Enerji, bilimsel gerçeklere rağmen medyaya yaydığı basın açıklamalarında kasıtlı olarak kamuoyunu yanıltmaktadır. olduğunu iddia ediyor. Bu durumda soruyoruz. Bölge halkının ve tüm doğa severlerin karşı çıkmasına rağmen, ‘oldukça küçük’ dediğiniz, insanlar ve tüm canlılar için yaşam kaynağı olan, içi ve çevresi zeytin ağaçlarıyla kaplı bu orman parçasına devlet eliyle el konulmuştur. kolluk kuvvetleri, insanlığı, bilimsel gerçekleri, anayasayı, kanunları ve halkı bekleyen tehlikelere rağmen. İnsanlara ve doğaya eziyet etmekteki amacınız nedir? Anayasa’nın 169. maddesi açıkça, ‘Bütün ormanların denetimi devlete aittir’, ‘Ormanlara zarar verecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemez’ ve ‘Ormanların yok edilmesine yol açacak hiçbir siyasi propaganda yapılamaz’ diyor, ancak tüm dünya kamuoyunun gözü önünde bir ormanlık alan, Anayasa’nın bu bağlayıcı kararına rağmen yok edildi.

SORUMLU VE İHMAL EDENLER CEZALANDIRILMALIDIR:

BU ÜLKENİN TOPRAKLARINI VE SUYUNU KORUYACAĞIZ: Rapor ediyoruz. Tüm canlılar için sonsuz yaşam kaynağı olan ormanların korunması ve geliştirilmesi anayasal bir zorunluluk iken, sermaye ile işbirliği içinde kamuoyunun yaptığı tüm itirazlara rağmen ormanın hızla yok edilmesi açıkça kamunun görevini kötüye kullandığı anlamına gelmektedir. . Bu karara imza atan kamu görevlilerinden kararın uygulanması talimatını verenlere, LİMAK yetkililerine kadar tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. İstanbul Doğa Savunması ve İstanbul Tarım Platformu bileşenleri olarak Akbelen Ormanı’ndan vazgeçmiyoruz. Yaşam mücadelesi veren İkizköy halkını savunuyoruz. Bu ülkenin toprağına, suyuna, ormanına ve doğasına sahip çıkıyoruz, sahip çıkacağız.

Kaynak: ANKA / Güncel

haber-kesap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu