Haber

İstanbul Bisiklet Turu Turu UCI tarafından 2.1 kategorisine yükseltildi

İBB Spor İstanbul’un bu yıl ilk kez düzenlediği İstanbul Bisiklet Tipi Turu, UCI tarafından 2.1 kategorisine yükseltildi. Dünya Takımı seviyesindeki bisikletçiler 2024 edisyonuna katılacak.

Türkiye’de bisiklet sporuna yepyeni bir soluk ve heyecan getiren Tour of İstanbul, ilk organizasyonunun hemen ardından çıtayı yükseltti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından bu yıl ilk kez 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenen İstanbul Turu, 2,2 kategorisinden 2,1 kategorisine yükseltildi. Kısaca UCI olarak bilinen Union Cycliste International, İstanbul’un süper tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri arasında dört farklı parkurda düzenlenen Tour of İstanbul’un kategorisinin 2,2’den 2,1’e çıkarıldığını duyurdu.

UCI Lideri Lappartient’in mektubu

UCI Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi David Lappartient, Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu’na yazdığı mektupta, değerlendirme sonucunda İstanbul Turu’nun 2024 Yol Bisikleti takviminde 2.1 kategorisi olarak yer alacağını belirtti.

UCI derecelendirmesi: Mükemmel tur

UCI, değerlendirme raporunda turu beş kategoride derecelendirdi. Buna göre organizasyonun mükemmel olduğunu, yarış güvenlik önlemlerinin mükemmel olduğunu, takımların konaklamalarının çok iyi olduğunu, seyircilerle izleme keyfinin iyi olduğunu ve TV yayınlarının iyi olduğunu vurguladı. Raporun son değerlendirmesinde Tour of İstanbul’un ilk yılı olmasına rağmen yarışların oldukça tatmin edici geçtiği ve organizasyonun mükemmel olduğu vurgulandı.

Dünya Takımlarının yolu açıldı

Tour of İstanbul’un 2.1 kategorisine yükseltilmesi, gelecek yıl Dünya Takımları kategorisindeki bisikletçilerin de katılacağı anlamına geliyor. Yani çeşidin kalite düzeyi daha da arttı. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu