Haber

İran Dışişleri Bakanı: ABD İsrail’e yasaklı silahlar gönderiyor

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahian, ABD’nin İsrail’e aralarında fosfor bombalarının da bulunduğu yasaklı silahlar verdiğini söyledi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Abdullahiyan, “Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılması ve savaş mağdurlarına insani yardım gönderilmesi” konusunu görüşmek üzere gittiği Cenevre’de basın açıklaması yaptı.

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi aracılığıyla veya bölgedeki üslerinden İsrail’e yasaklı silahlar gönderdiğini iddia eden Abdullahiyan, “ABD, aralarında fosfor bombalarının da bulunduğu yasaklı silahları Tel Aviv’e gönderiyor.” söz konusu.

İranlı Bakan, gönderilen bombaların mazlum Gazze halkının üzerine atıldığını belirterek, Gazze’ye insani yardım sağlamak için çaba gösterdiğini iddia eden ABD’nin “çabalarının” uygulamaya yansımadığını söyledi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile 3 hafta önce Katar’ın başkenti Doha’da yaptığı görüşmeyi hatırlatan Abdullahiyan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Haniyye bu toplantıda İsrailli sivil esirleri serbest bırakmaya hazır olduklarını belirtti. Ancak İsrail, esirlerin bu kadar çabuk serbest bırakılmasını kabul etmedi. Siyonist rejim bu bahaneyi kullanarak Gazze’deki savaşı, katliamları ve soykırımı sürdürmeye çalışıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu