Haber

İBB’nin itirazı sonuç verdi! Kanal İstanbul imar planı iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul Projesi’nin imar planına ilişkin açtığı davanın sonucu belli oldu. Mahkeme, İBB’nin itirazını haklı bularak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Yenişehir Rezerv İnşaat Alanı 1. Etap (Kanal İstanbul Projesi) ile ilgili yaptığı imar planı değişikliğini iptal etti.

İMAMOĞLU AÇIKLADI: KANAL İSTANBUL PLANI İPTAL EDİLDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından Kanal İstanbul Projesi’nin imar planına ilişkin açılan davanın sonuçlandığını duyurdu. İmamoğlu, konuya ilişkin paylaşımında, “İstanbullular itiraz etti, Kanal İstanbul planları iptal edildi. 11’inci İdare Mahkemesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı yeni nüfus getirecek planla ilgili itirazları yerinde buldu” dedi. İçinde bulunduğumuz yıla kıyasla doğayı ve su kaynaklarını yok etmeyi haklı çıkardı.” ifadelerine yer verdi:

MAHKEME İTİRAZLARI GEREKLİ BULDU

Davanın sonuçlanmasının ardından açıklanan kararda şu ifadelere yer verildi:

“15/07/2021 onay tarihli 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Tadilatı ile İstanbul İli 1. Etap Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) ve 16/08/16/08/ tarihinde bu planlarda yapılan değişiklikler: “2021 tarih ve BK No: 4274, İBB No: 138918 sayılı itirazın zımni reddi sürecinde, bu planlarda yer alan ilke ve esaslara uyulmadığı kanaatine varılmıştır. kentsel planlama, planlama teknikleri ve hukuk.”

ERDOĞAN “BENİM HAYALİM, BENİM HAYALİM” DEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, muhalefetin “Cinayet” olarak nitelendirdiği proje hakkında “Cumhuriyet tarihinin en değerli projelerinden biri. Bu benim hayalim, hayalim.”

Kaynak: Haberler.com / Günümüzde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu