Haber

Hamas’tan ateşkes teklifine olumlu yanıt

İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için taraflara sunulan taslağa Hamas’ın olumlu yanıt aldığı açıklandı. Mısır’la ateşkes konusunda arabuluculuk yapan Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, Hamas’ın ateşkes anlaşmasına olumlu yaklaştığını duyurdu.

Bölge ziyareti kapsamında Katar’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ortak basın toplantısında konuşan Al Thani, “Rehinelere ilişkin anlaşmanın genel çerçevesine ilişkin Hamas’tan yanıt aldık. Yanıt aynı zamanda bazı yorumları da içeriyor ancak genel olarak olumlu bir yanıttır.” konuştu.

Blinken: İsrail’le istişarede bulunacağız

ABD Dışişleri Bakanı Blinken de basın toplantısında Hamas’ın Gazze’de çatışmaların askıya alınması ve rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin çerçeve anlaşmasına vereceği tepkiyi incelediklerini duyurdu.

Çarşamba günü İsrail’deki temasları sırasında Hamas’ın tepkisini İsrailli yetkililerle görüşeceğini belirten Blinken, “Anlaşmaya varmak için elimizden geldiğince çalışacağız” dedi.

Hamas’tan açıklama

Hamas da açıklamasında, Mısır ve Katar’a ateşkes ve esir değişimi teklifine ilişkin “çerçeve anlaşmaya” yanıtını ilettiğini duyurdu. Açıklamada, anlaşmanın “Filistin halkına yönelik saldırıyı sona erdirmeyi, yardım ve barınmayı güvence altına almayı, Gazze Şeridi’ndeki ablukayı yeniden inşa etmeyi, sona erdirmeyi ve esir değişimi sürecini tamamlamayı” amaçladığı kaydedildi.

İsrail ordusu: Gazze’de 31 rehine öldü

Öte yandan İsrail ordusu, Hamas’ın 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne kaçırdığı rehinelerden 31’inin öldüğünü duyurdu. İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagar, “31 aileye, yakalanan sevdiklerinin artık hayatta olmadığını ve onları ölü olarak kayıt altına aldığımızı bildirdik” dedi. İsrail ordusunun operasyonlarında rehinelerden bazılarının hayatını kaybettiği biliniyor.

AB ve ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan Hamas’ın İsrail topraklarına yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda İsrail verilerine göre yaklaşık 1.200 kişi hayatını kaybetti, 240 kişi ise Hamas tarafından kaçırılarak Gazze Şeridi’ne götürüldü. 7 Ekim. Hamas’ın, serbest bırakılanlar ve hayatını kaybedenler dışında halen 130 civarında rehinesi olduğu iddia ediliyor.

Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 27 bin 585 kişi hayatını kaybetti.

Reuters, AFP, AK, BK

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu