Ekonomi

Fitch Türkiye’nin potansiyel büyüme tahminini yükseltti

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) raporunda yer alan 10 gelişmekte olan ülke (EM) için orta vadeli potansiyel büyüme tahminini GSYİH yüklü ortalama bazda yüzde 4’e düşürdü.

Bloomberg’de yer alan habere göre daha önce 2021 yılında yapılan değerlendirmede bu oran yüzde 4,3 seviyesindeydi. Kuruluş, aşağı yönlü revizyonun ana sebebinin Çin’in arz odaklı büyüme potansiyeli iddiasındaki 0,7 puanlık düşüş olduğunu belirtti.

Ağırlıklandırılmamış bazda, ortalama 10 gelişmekte olan ülkenin potansiyel büyümesi, diğer bölgelerdeki yukarı yönlü revizyonların da etkisiyle değişmeden yüzde 3’te kaldı. Kuruluş, Çin için büyüme tahminini yüzde 5,3’ten yüzde 4,6’ya, Rusya için yüzde 1,6’dan yüzde 0,8’e, Kore için yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e, Güney Afrika için ise yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e düşürdü. yüzde 1,2’den yüzde 1’e düşürüldü.

TCMB POTANSİYELİN ALTINDA BÜYÜME BEKLİYOR

Hindistan ve Meksika’nın sermaye/işgücü oranının çok daha yeterli görünümünden yararlanılarak bu iki ülke için yukarı yönlü ayarlamalar yapıldı. Hindistan tahmini yüzde 5,5’ten yüzde 6,2’ye, Meksika tahmini ise yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıkarıldı. Polonya için tahmin yüzde 2,6’dan yüzde 3’e, Türkiye için yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e, Brezilya için yüzde 1,5’ten yüzde 1,7’ye, Endonezya için ise yüzde 4,7’den düşürüldü. Yüzde 4,9’dan revize edildi. (EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu