Haber

Fethiye’deki Yat Bağlama İskelesi Projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi

ESMA TURAN

Muğla Fethiye İlçesi Karagözler Mahallesi’nde yapılması planlanan Yat/Tekne Bağlama İskelesi ve Kıyı Düzenleme (Dolgu) alanı projesi için ‘ÇED Gerekli Değil’ kararı verildi. Proje alanı; Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi, 3. Derece Doğal Sit sınırlarına yakın ve Kıyı Kanunu tarafından yeterince yapılaşmanın yasaklandığı alan olarak değerlendirilen alan içerisinde yer almaktadır.

Yacht Classic Medicine İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi tarafından 250 ada önünde kıyı kenar hattının deniz yüzeyinde yapılması planlanan Yat/Tekne Bağlama İskelesi ve Kıyı Düzenleme (Dolgu) alanı projesi için 17 Şubat 2023, 2-3 Fethiye’nin Karagözler Mahallesi’ndeki parseller. 2017 yılında ÇED süreci başlatıldı. Bugün Muğla Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından proje için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli olmadığına’ karar verildi.

FETHİYE-GÖCEK ÖZEL ÇEVRE KORUMA ALANI İÇERİSİNDEDİR

Proje alanının deniz yüzeyi, Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Ayrıca proje ÇED belgesinde 3. Derece Doğal Sit sınırlarına yakın aralıkta olup, Kıyı Kanunu tarafından yeterince yapılaşma yasaklanan alanlar kapsamında yer almaktadır. Öte yandan proje alanı; Ayrıca Su Ürünleri Kanunu kapsamına giren Su Ürünleri Üretim ve Üreme Alanları olarak sıralanan alanlar kapsamına girmektedir.

ÇED belgesindeki bilgiye göre; Proje alanında mevcut iskeleler, kıyı düzenleme (dolgu) alanı ve deniz yüzey alanı Yat/Tekne Bağlama İskelesi amacıyla kullanılmaktadır. Mevcut iskeleler; Yat Klasik Turizm İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. tarafından 25 tekne bağlama kapasitesi ile işletilmektedir. Proje, turizm sektörüne hizmet veren tekneler ve spor teknelerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yatırım yapılmıştır.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu