Haber

Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim : “Kıbrıs meselesinin çözümü için sahadaki gerçeklere odaklanılmalı”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kıbrıs sorununun tahlili için alandaki gerçeklere odaklanılmasının kıymetli olduğunu söyledi.

Serim, kimi temaslar için bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nde gazetecilere konuşan Serim, bakan yardımcılığı görevini üstlendikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapmaktan ötürü memnunluk duyduğunu belirterek, KKTC Dışişleri Bakanlığı ile konsolosluk istişareleri gerçekleştirdiklerini aktardı.

Serim, Kıbrıs problemine de değinerek, “Biz kendimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile her daim yan yana durduğumuz ortak bir ulusal davanın sahibi olarak görüyoruz. Kıbrıs probleminin tahlili için alandaki gerçeklere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz. Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüme gidecek yolun Kıbrıs Türk halkının müktesep hakları olan egemen eşitliklerin ve eşit uluslararası statülerin tesciliyle açıklanabileceğini anlatıyoruz. Ada’daki iki tarafın statülerinin eşitlenmeden tahlilin mümkün olmayacağını yılmadan izah ediyoruz.” dedi.

KKTC’nin anayasal ismi ile Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak katılmasının ehemmiyetine işaret eden Serim, önümüzdeki periyotta KKTC’ye üst düzey ziyaretlerin gerçekleşmesinin ön görüldüğünü buna yönelik çalışmaların da sürdüğünü söyledi.

Serim, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde duran ve üreten güçlü bir devlet haline gelmesi için tüm imkanların seferber edildiğini vurguladı.

Kıbrıs Türklerine hizmet amacına yönelik somut projeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Serim, “Bugün gerçekleştirdiğimiz konsolosluk istişareleri de aslında aynı amaca hizmet ediyor. Hem vatandaşlarımıza hem KKTC vatandaşlarına nasıl daha iyi hizmet götürebiliriz arayışı içindeyiz. KKTC vatandaşlarının üçüncü ülkelerde konsolosluk yardımı almasına ilişkin anlaşmayı hazır hale getirdik.” diye konuştu.

Türkiye Gazimağusa’da başkonsolosluk açıyor

Serim, KKTC temasları esnasında Dışişleri Bakanlığı ile konsolosluk istişareleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bu istişarelerin en son 2015 yılında yapıldığını hatırlatan Serim, “KKTC’yi yurt edinen vatandaşlarımıza yerinde ve süratli halde hizmet sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Serim, Lefkoşa Büyükelçiliğinin konsolosluk işlem hacminin çok büyük olduğunu aktararak, “15 Ocak’ta Gazimağusa Başkonsolosluğumuzu hizmete açarak her iki temsilciliğimizle daha hızlı ve etkin şekilde hizmet vermeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin dış siyasetinin temel taşlarından birinin insani diplomasi ve vatandaş odaklı yaklaşım olduğuna işaret eden Serim, bu yaklaşımın bugüne kadar attıkları adımlarda kendilerine öncülük ettiğini ve vatandaşlara kolaylık sağladığını vurguladı.

KKTC temasları çerçevesinde başşehir Lefkoşa’da bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel ve Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu tarafından kabul edildi.

Serim’in ziyaretlerinde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu