Haber

Dış Politika Erdoğan’ın dış politikasını yazdı: Dengeli ve başarılı

Foreign Policy’de Türkiye’nin NATO hamlelerine ilişkin dikkat çekici bir analiz yayınlandı. “Türkiye aslında ne istiyor?” “NATO zirvesindeki siyasi kırbaç darbesine rağmen, Erdoğan dış politika hedeflerinde dikkate değer ölçüde tutarlı oldu.” kelimeler kullanıldı.

STRATEJİK BAĞIMSIZLIK, GÜÇ VE ZENGİNLİK…

NATO Zirvesi öncesi ve sırasında Türkiye’den gelen açıklamaların şaşırtıcı olduğunu belirten yazar, Erdoğan’ın görevi süresince dış politikada “zikzaklara” rağmen dengeli ve başarılı adımlar izlediğini yazdı:
 
Gerçek şu ki, Erdoğan döneminde Türkiye üç temel dış politika fikrini takip etme konusunda dengeliydi: stratejik bağımsızlık, güç ve refah.
 
 

Erdoğan’ın hedeflerine ulaşmak için en iyi yolu izlediğini söyleyen dergi” “Erdoğan yönetimindeki Türk dış politikasının dört aşamasını detaylandırdığınızda, liderin Türkiye’yi nereye götürmek istediğini bildiği ortaya çıkıyor – oraya ulaşmanın en uygun yolunu deniyor.”

Türkiye’nin bağımsızlığını tesis etmek ve prestijini artırmak istediğini belirten yazar, “Ankara, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının Moskova ile ikili ilişkileri bozmasına izin vermedi.”

Yazıda, Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile ikili ilişkilerini sürdürdüğü vurgulanırken, şu değerlendirmeye yer verildi;

‘Bu, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz Tahıl Anlaşmasını müzakere etmesine izin verdi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu