Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı basın mensuplarına Kahramanmaraş deprem bölgesini gezdirdi

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu, ulusal ve uluslararası 16 basın mensubuna Kahramanmaraş deprem bölgesine gezi düzenledi.

Vali Mükerrem Ünlüer, Afet Uyum Merkezi’nde 9’u Azerbaycan, İsviçre, Yunanistan, Hollanda, ABD ve Rusya’dan, 7’si Türk olmak üzere toplam 16 basın mensubuna bilgi verdi.

Bir yıl önce kentin ve bölgenin büyük bir felaket yaşadığını hatırlatan Ünlüer, “Mevcut bina stoğunun yüzde 25’i kullanılamaz hale geldi.” söz konusu.

Ünlüer, Azerbaycan Bulvarı ve yanındaki Trabzon Caddesi’nin şehrin en hasarlı ve en değerli bölgesi olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Çalışmalar iki etaptan oluşuyor. Biri 3.500 bağımsız üniteden oluşan birinci etap. Şu anda burada zemin iyileştirmesi yapıldı, binalar yükseliyor. İkinci etap ise 6.500 bağımsız üniteden oluşuyor. Şu anda proje çalışmaları yürütülüyor. Hedef 1,5 yıl içinde.” 10 bin bağımsız bölümün tamamının tamamlanması. Yılsonuna kadar 3 bin 500 bölüm tamamlanacak. Bunların büyük bir kısmı Azerbaycan Hükümeti ile ortak projemizdir. Bu bağlamda Ebrar olarak bilinen sembol sitesi kümesi de içerisine dahil edildi. Maalesef orada 1400 kardeşimizi kaybettik. Burada hiçbir şeyimiz yok. “Biz değiştirmiyoruz, her şey yerinde dönüşüyor. Yapı stoğunu sadece bilimin ışığında ve lokasyona uygun olarak inşa ediyoruz. Katlarda azalma yapıyoruz, 8-10 katımız yok, 4 kat yapıyoruz. -5 kat.”

Konutların kırsal ve il ve ilçe merkezleri olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten Ünlüer, sözlerini şöyle tamamladı:

“İl ve ilçe merkezlerinde 22 bin civarında konutun inşaatı TOKİ aracılığıyla devam ediyor. İl ve ilçe merkezlerinde 44 bin faydalanıcı var. 22 binini yapıyoruz, 18 bin açığımız daha var. 10 binini sağlayacağız.” Şehir merkezindeki dönüşümden 8 binini yerinde dönüşümden sağlayacağız. “Amacımız şehir merkezlerini canlandırmak, faydalanıcıları dışarıya ev yaparak taşımayı planlamıyoruz.”

AFAD İl Müdürü Tayfun Temur’un sunumla çalışmaları anlattığı program, Vali Ünlüer’in gazetecilerin sorularını yanıtlaması ile sona erdi.

Basın mensupları daha sonra Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Ferhuş Mahallesi’nde yapımı tamamlanan TOKİ konutlarını gezdi.

Koç Umutkent konteyner kentini ziyaret eden gazeteciler, depremzedelere sunulan hizmetleri gezdi ve vatandaşlarla röportaj yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu