Ekonomi

Bitcoin sürdürülebilir enerji kullanımında bankacılık ve altın madenciliğini geride bırakarak lider oluyor

DÜNYA ÇAPINDA – Bitcoin’in Sürdürülebilir enerji kullanımının artık bankacılık ve altın madenciliği gibi geleneksel sektörleri geride bırakması ve enerji tüketiminin yarısından fazlasının çevre dostu olmasıyla elde edilen bu başarı, Bitcoin’in gücünün %52,6’sının sürdürülebilir kaynaklardan geldiğine işaret ediyor. Bu dönüm noktası, kripto para biriminin ağ hash oranının ve kullanıcı tabanının sırasıyla %450 ve neredeyse %290 oranında genişlemesine rağmen gerçekleşti.

Yakın tarihli bir analizde Batten, Bitcoin’in ağ etkinliği önemli ölçüde artarken, emisyonlarla ölçülen çevresel ayak izinin 35 MtCO2e’de sabit kaldığını belirtti. Üstelik son dört yılda bu emisyonlarda yüzde 9,4’lük bir azalma yaşandı. Bu, dolaylı enerji ihtiyaçları için ağırlıklı olarak kömüre dayanan elektrikli araç (EV) endüstrisi ile karşılaştırıldığında özellikle dikkat çekicidir; Bitcoin ise öncelikle hidroelektrik enerji kullanır.

Bu ifade, Bitcoin’in güç tüketimi nedeniyle çevreye zararlı olduğu yönündeki yaygın inanışa meydan okuyor. Bunun yerine, karşılaştırmalı sürdürülebilirlik faydaları nedeniyle kripto para birimini ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) yatırımları için potansiyel bir aday olarak sunuyor. Veriler, Bitcoin büyümeye devam ettikçe güç kaynaklarına bilinçli bir yaklaşım benimsediğini ve bunun da onu çevresel etkiyle ilgilenen yatırımcılar için cazip bir seçenek haline getirebileceğini gösteriyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu