Ekonomi

Barclays, eski CEO’nun Epstein ile olan ilişkileri nedeniyle davayla karşı karşıya

Barclays PLC, eski CEO James Staley’nin merhum finansçı Jeffrey Epstein ile ilişkisinin açığa çıkmasının ardından şu anda iki toplu davayla karşı karşıya bulunuyor. Hissedarlar Robbins LLP ve The Gross Law Firm tarafından açılan davalara katılmaya çağrılırken, baş davacı için son başvuru tarihi 2 Ocak 2024 olarak belirlendi.

Davalar, Barclays’in hisse fiyatını ve prestijini önemli ölçüde etkileyen bir dizi olaydan kaynaklanıyor. Özellikle Jes Staley’in Epstein ile olan anlaşmalarına ilişkin FCA ve PRA soruşturması nedeniyle 1 Kasım 2021’de bankadan ayrılması, hisse değerinde %2,2’lik bir düşüşe yol açtı. Staley’nin Epstein ile kapsamlı e-posta iletişimini detaylandıran 12 Kasım 2021 tarihli diğer raporlar, hisse senedi değerinde %0,5’lik bir düşüşe daha neden oldu.

JPMorgan Chase (NYSE: JPM ) Bankanın 8 Mart 2023’te Staley’e Epstein’ın suç faaliyetlerine karıştığı yönünde suçlamalarda bulunmasıyla durum daha da kötüleşti ve Barclays’in hisselerinde %3,4’lük ek bir düşüşe neden oldu. Bankaya gelen mali darbe, İngiliz Mali Davranış Otoritesi’nin 12 Ekim 2023’te Staley’e ve finans departmanındaki üst düzey bir yöneticiye Epstein ile bağlantısı hakkındaki aldatıcı açıklamaları nedeniyle 1,8 milyon £ (1 GBP = 1,2294 USD) tutarında para cezası vermesi oldu. Görev yapmasını yasaklayarak devam etti. Bu haber şirketin hisse senedi fiyatında %5’lik bir düşüşe daha yol açtı.

Hissedarlar, Barclays’in FCA’nın Staley’nin Epstein ile bağlarına ilişkin soruşturmalarına maddi olarak yanlış yanıt verdiğini ileri sürüyor. Banka, aksi yönde bilgiye sahip olmasına rağmen, çelişkili delillerin ortaya çıkması nedeniyle açıklamalarını düzeltmedi veya yeterli önlemi almadı.

Yasal işlemlerde Staley aleyhine, Epstein tarafından kaçırılan bir kurbana yönelik olası cinsel saldırı da dahil olmak üzere başka iddialar da gündeme geliyor. Bu tezler Barclays için değerli prestij ve mali riskler teşkil ediyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu