Haber

Bakan Dönmez: Talep ederlerse Avrupa’ya doğal gaz göndeririz

Al Jazeera’ya konuşan Dönmez, dünyada bir elektrik krizi yaşandığını belirtti. Taraflar mutabık kalırsa başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere enerji krizinin aşılmasında yapıcı bir rol üstlenebiliriz” dedi.ifadelerini kullandı.

Dönmez, “Beş LNG terminalimizin bazıları özellikle yaz aylarında hizmet veriyor. İstenirse bu terminalleri kullanarak Avrupa ülkelerine gaz ulaştırabiliyoruz” dedi.dedi.

Dönmez dedi ki:

“20 yıl önce sadece Rusya’dan doğal gaz alıyorduk ve yeni boru hatlarını dost ve kardeş bir ülke olan Azerbaycan’dan inşa ettik. Komşumuz İran’dan doğalgazı boru hattıyla getiriyoruz. Ayrıca LNG terminallerinin sayısını ve kapasitelerini artırdık. Bugün ikisi karada, üçü denizde olmak üzere beş LNG terminalimize ulaştık. Bu sayede arz çeşitliliğini sağlamış olduk. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere Mısır, Cezayir ve Nijerya’dan LNG alıyoruz. Zaman zaman ABD’den de alışveriş yapıyoruz. LNG terminallerinin kapasite ve sayısına baktığımızda muhtemelen Avrupa bizim kadar kapasiteye sahip değil. Son yıllarda LNG kapasitesini ve terminallerini artırdılar.”

bahcesarayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu