Haber

Bakan Çavuşoğlu’ndan Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle dünyada barış ve istikrarın sağlanması gerektiğini vurgulayan bir mesaj yayınladı.

Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, dünyada barış ve istikrarın tam olarak tesisi insan haklarına saygıyı esas alan uygulamaların yaygınlaştırılmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Kozmik İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilmesinden bu yana farklı coğrafyalarda insan hakları ihlallerinin ve insani krizlerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bu ihlaller ve krizler sadece meydana geldiği ülkeleri tehdit etmiyor. barış ve istikrarın tam olarak tesisi, insan haklarına saygıya dayalı uygulamaların yaygınlaştırılması, insan hakları ihlalleri ve insani krizlerle aktif olarak mücadele etme fırsat ve becerilerinin geliştirilmesi ile yakından ilgilidir. Uluslararası toplum, insanlığın ortak refahı ve memnuniyeti için tüm imkanlarını kullanmalıdır.Küresel ve bölgesel kuruluşların güzelleştirici, ihtiyati rollerine ve çabalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

“Türkiye, insan hakları ihlallerine karşı yürüttüğü çalışmalarla uluslararası topluma örnek olmaya devam ediyor”

Türkiye’nin vatandaşlarının ve ev sahipliği yaptığı milyonlarca insanın haklarını koruma ve geliştirme çabalarını kararlılıkla sürdürdüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye, tüm dünyada İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık dahil her türlü insan hakkı ihlaline karşı yürüttüğü mücadeleyle uluslararası topluma örnek olmaya devam ediyor. Ayrıca insan hakları konusunda masada değerli girişimlerin oluşmasına öncülük ederken, “Evrensel maliyetlere dayalı insan haklarının ön planda tutulduğu, tüm dünyada barış ve adaletin hakim olduğu bir dünya dileğiyle, BM Kozmik İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabulünün 74. yıl dönümünü kutluyor, kurallı düzen güçleniyor.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu