Ekonomi

Applied Intuition 6 milyar dolar değerleme elde etti

HANDE BERKTAN

Otonom araçlar için gelişmiş yazılım geliştiren Applied Intuition, 6 milyar dolar değerleme üzerinden 250 milyon dolar yatırım aldı. Göz kamaştıran finansman turu, yatırımcıların yapay zekaya olan tutkusunun en son örneklerinden. 2017 yılında Silikon Vadisinde kurulan Applied Intuition, otomobil üreticileri başta olmak üzere savunma, inşaat sektörlerinin otonom araç çözümleri geliştirmek için kullandığı yazılımları üretiyor.

E serisi yatırım turu; Lux Capital’den Bilal Zuberi, Elad Gil ve Porsche Investments Management tarafından yönetildi. ABD merkezli şirketin yatırım turunda, Andreessen Horowitz ve Nico Rosberg de yer aldı.

Applied Intuition’ın odaklandığı alanlar arasında otonom araç algılama sistemleri, simülasyon, veri yönetimi ve analizi bulunuyor. Bu çözümler, otonom araç teknolojilerinin geliştirilmesi ve test edilmesi süreçlerini desteklemek için kullanılıyor. Bu çalışmaların bir kısmı, müşterilerin algılarını ve araç davranış sistemlerini test etmelerine ve yeniden test etmelerine olanak tanıyan simülasyonlar oluşturmayı veya AV’lerin geliştirilmesinde yer alan veri yığınlarını yönetmelerine yardımcı olmayı içeriyor.

Otonom araç pazarının 2030’da 2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor

Raporlara göre küresel otonom araç pazarının 2030 yılına kadar 2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
Kurucu ortak ve CEO Qasar Younis, “Yeni sermaye kültürümüzü bozmadan sahip olduğumuz en iddialı projeleri finanse etmeye gidecek” açıklamasını yaptı.

Otonom araç teknolojilerinin hızla geliştiği bir dönemde, güvenilir ve etkili bir şekilde geliştirilmesine katkı sağlayan Applied Intuition, bu sayede gelecekteki ulaşımın daha güvenli, verimli ve sürdürülebilir olmasını hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu