Ekonomi

Almanya’da tüketici güveni yükselişini sürdürüyor

Almanya’da yaşanan enerji krizi ve yüksek fiyatlara rağmen Ocak ayı Tüketici Güven Endeksi 2,3 puan artarak eksi 37,8 oldu.

Almanya merkezli pazar araştırma şirketi GfK, önümüzdeki aya ilişkin Tüketici Güven Endeksi sonuçlarını açıkladı.

Açıklamada, Kasım ayında revize edilen ve bu ay için eksi 40,1 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi’nin Ocak ayı için 2,3 puan artarak eksi 37,8 puana ulaştığı belirtildi. Piyasa beklentisi endeksin eksi 38 puana çıkması yönündeydi.

Tüketici güveni düzelirken, hala düşük bir noktada. Kelama güven Ekim’de eksi 42,8’e düşerek on yılın en düşük seviyesini gördü.

Olumsuz tüketici güveni, özel tüketimde yıldan yıla düşüşe işaret ediyor.

Ortada, elektrik krizi sırasında 2023 baharında önemli ölçüde daha yüksek ısıtma faturaları beklentisi, bazı tüketicilerin daha da fazla tasarruf etmesine neden oluyor.

GfK Araştırmacısı Rolf Buerkl’in konu hakkında yorum yaptığı gibi, üst üste üçüncü aylık artışla tüketici güveni yavaş yavaş çukurdan çıkmaya çalışıyor. Tünelin ucundaki ışık biraz daha parlıyor” dedi.

Ekonomik toparlanmanın halen sallantılı bir zeminde olduğunu belirten Buerkl, “(Tüketici güvenindeki) hafif artışa rağmen satın alma isteksizliği yüksek. Pandemi, Ukrayna savaşı ve enflasyon gibi çoklu krizlerin yol açtığı belirsizlik halen devam ediyor. yüksek.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu