Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile görüştü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna’daki siyasi, askeri ve insani durum ele alındı.

Scholz, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu teyit etti ve Almanya’nın Avrupalı ​​ve uluslararası ortaklarla yakın koordinasyon içinde Ukrayna’ya askeri desteğini daha da artıracağını belirtti.

Zelenskiy ayrıca Scholz’a Leopard 2 tanklarını Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine tahsis etme kararından ve ortak ülkelerin bu tankları Ukrayna’ya kendi stoklarından tedarik etmesine izin verdiği için teşekkür etti.

İki lider, yapıcı istişarelere devam etme ve yakın temas halinde kalma konusunda anlaştılar.

Almanya bugün kendi envanterinden 14 adet Leopard 2 A6 tankından oluşan bir filoyu Ukrayna’ya tedarik edeceğini, Ukrayna askerlerinin Leopard tanklarıyla ilgili eğitimlerinin Almanya’da hızla başlayacağını ve Leopard-2 sevkiyatına onay vereceğini duyurdu. Leopard-2 tanklarını envanterlerinden Ukrayna’ya teslim etmek isteyen ülkelere. .

leopar tankları

Almanya tarafından üretilen leopar tanklar, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Türkiye ve Macaristan gibi AB ve NATO ülkelerinde mevcuttur.

Dünya çapında çeşitli ordularda hizmet veren yaklaşık 2.670 Leopard 2 tankı bulunmaktadır. Yaklaşık 64 ton ağırlığındaki Leopard tankları, saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetre yivsiz toplarıyla 5 bin metreye kadar hedefleri vurabiliyor.

Polonya ve Finlandiya gibi Avrupalı ​​müttefikler, bu tankları Ukrayna’ya göndermeye hazır olduklarını ve Berlin’in onayını beklediklerini açıkladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu