Haber

Aksaray’da Usta Sanatçıların Eserlerini Çalan Genç Müzisyen

Aksaray’da 10 yaşındayken bağlama çalmayı türkü ve usta sanatçıların bestelerinden oluşan bağlama ezgilerini dinleyerek öğrenen Menderes Elçin, düğünlerde sahne alarak, çaldığı ve seslendirdiği eserleri seslendirerek geçimini sağlıyor.

Aksaray’da 10 yaşındayken Neşet Ertaş, Neşet Abalıoğlu, Cengiz Özkan ve Musa Eroğlu gibi usta sanatçıların bağlama ezgilerini ve bestelerini dinleyen 24 yaşındaki Menderes Elçin, türkülerden ve türkülerden etkilendi. Bağlama çalmak istedim. İlk bağlamayı ilkokulda biriktirdiği harçlıkla satın alan Elçin, ilk olarak usta sanatçıların bestelerini taklit ederek akort yapmayı öğrendi. Akortlarda başarısız olsa da genç adam hayalinden vazgeçmemiş ve zamanla akortların ahengini yakalamıştır. Akorlara kulağının aşina olduğunu fark eden genç, dinlediği her türkünün notalarını ayırarak bağlama çalmayı geliştirdi. Günümüzde dinlediği her türküye kulaktan kulağa eşlik eden Menderes Elçin, geçimini bağlamayla sağlamaya başladı. Dans ezgilerinin yanı sıra usta sanatçıların türkü ve bestelerini de seslendiren genç, düğünlerde sahne alarak çalışıyor. Katıldığı düğünlerde misafirlerin istediği türküleri ve dans türkülerini söyleyen genç, kazandığı düğün ücreti ve bahşişlerle geçimini sağlıyor.

10 yaşında usta ustaları dinlediğini, harçlığıyla aldığı bağlamayla mesleğe başladığını belirten Menderes Elçin, “10 yaşında bu mesleğe başladım. Neşet Ertaş, Neşet gibi isimleri dinledim. Abalıoğlu, Musa Eroğlu, Cengiz Özkan. Bana en çok onlar fayda sağladı. Onları dinleyerek.” Bağlamamı okuldan arta kalan parayla aldım. Oynamaya çalıştım ama ilk başta yapamadım. Ama umudumu kaybetmedim. Devam ettim, denedim ve sonunda Rabbim nasip etti çok şükür. Büyüdük, geliştik çok şükür, artık Aksaray’da düğünlere gidiyorum. Düğünlerden kazandığım parayla geçimimi sağlıyorum. . Kan akrabalarımız Kırşehir’den geliyor. Genelde Neşet Baba’yı dinleriz. Neşet Ertaş’ı böyle dinlerdim. Adamın saza vuruşları, türkü söylerken gözlerini kapatıp o duyguyu yaşaması çok hoşuma gitti. O günden sonra Neşet Baba’ya hep hayran oldum. .Onun gibi olabilir miyim? Asla olamam. Ama ben o adamı taklit ettim ve çok çalıştım. Hiç kursa gitmedim. Bu harika sanatçıları dinlerken heyecanlandım. Kurslara katılmadım, o yüzden hatırladım. Şu anda düğünlere gidiyorum. “Düğünlerde hiçbir nota, karar veya düzenleme olmadan kulaktan müzik çalıp söylüyorum” dedi. -AKSARAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu