Haber

ABD, Putin-Kim Jong-un görüşmesini ‘yardım dilenişi’ olarak değerlendirdi

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapmayı planladığı görüşmeyi “yardım dilenmesi” olarak değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Putin’in G-20 Zirvesi’ne katılmamasının “uluslararası dışlanmış kişi statüsünden” kaynaklandığını savunan Miller, Putin-Kim Jong-un görüşmesini çok yakından takip edeceklerini ifade etti.

Miller, “Putin’in, kendi ülkesini boydan boya dolaşan dışlanmış bir hükümet yetkilisiyle görüşmesini, kazanacağını iddia ettiği bir savaşta yardım dilenmesi olarak nitelendiriyorum” dedi. dedi.

Kuzey Kore’den Rusya’ya olası bir silah transferinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olacağının altını çizen Miller, halihazırda Rusya ve Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların bulunduğunu, gerekirse ek yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim’in Rusya Devlet Başkanı Putin’in daveti üzerine yakında Rusya’yı ziyaret edeceği bildirildi. Ziyaretin “önümüzdeki birkaç gün içinde” gerçekleşeceği belirtildi.

Kim Rusya’yı en son 2019’da ziyaret etmiş ve Vladivostok’ta Putin ile görüşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu