Yaşam

2024 Yaz Olimpiyatları’ndan Paris’e Miras: Bundan 100 yıl sonra Seine’de tekrar yüzüyorum

Paris sakinleriSon aşamasındaki büyük bir temizlik operasyonu sayesinde çok yakında Seine’deyüzebilmek.

1923 yılında sanayileşme atıklarının suları kirletmesi ve artan nüfus nedeniyle yasaklanan şehir içi yüzme sporunun 100 yıl sonra geri dönüşü, Paris 2024 Yaz Olimpiyat OyunlarıEn değerli miraslarından biri olacak.

https://twitter.com/BBCWorld/status/168375609062129795

BBC’yeRapora göre, üç Olimpik ve Paralimpik etkinliğin (triatlon, maraton yüzme ve paratriatlon) 2024’te Seine’de gerçekleşmesi planlanıyor.

‘Yüzen sporcuları görmek garanti olacak’

BBC’yekonuşuyorum Paris Belediye Başkan Yardımcısı Pierre Rabadan, “İnsanlar Seine’de yüzen sporcuları gördüklerinde ve herhangi bir rahatsızlıkları olmadığında Seine’ye dönmek için rahatlayacaklar”ekledi:

“Bu bizim geleceğe katkımızdır.”

1.4 milyar avroluk kentsel dönüşüm projesi

Bunun için dünya çapında büyük bir başarı olarak alkışlanan 1,4 milyar avroluk kentsel dönüşüm projesi yürütülüyor.

2025 yılına kadar üç açık yüzme alanı olacak

Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarının sona ermesini takip eden bir yıl içinde Fransa’nın başkentinde üç açık hava yüzme alanının açılması planlanıyor.

The Guardian’agöre seçilen yüzme alanları Şehir merkezinde Ile Saint-Louis’in karşısında, batıda 15. bölgede Quai de Grenelle ve doğuda 12. bölgede Bercy.

‘Her türlü kolaylık ve güvenlik sağlanacak’

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Bu alanlar cankurtaranlar tarafından izlenecek ve güvenliği sağlamak için şamandıralarla işaretlenecektir.”söz konusu.

Belediye Meclisirıhtım kenarı ve yüzme alanlarındaki duba ve tesislerin yüzücülerin kıyafetlerini değiştirmeleri, duş almaları ve eşyalarını güvenli bir şekilde muhafaza etmeleri için kolayca erişilebilir hale getirileceğini de duyurdu.

Yetkililer halka, nehir resmi olarak yüzmeye açıldığında her gün sularında kapsamlı testler yapacaklarına dair güvence verdiler.

Bakteriler tehlikeli değil

7 yıl süren devasa saflık projesi kapsamında geçen yıl gerçekleştirilen sistematik testler, suda taşınan bakterilerin, özellikle koli ve enterokokların, zamanın yüzde 90’ından fazlasında yüzmek için güvenli seviyelerde olduğunu gösterdi.

Balık türü 3’ten 35’e yükseltildi

Seine nehrinde yüzmek 100 yıl önce yasaklandı. Sanayi atıkları ve artan nüfusun kanalizasyonunun nehre karışması nedeniyle su kalitesi düşmüştür. 1960’lı yıllarda şehirde sadece üç balık türü kaydedilmiştir.

Paris Balıkçılık Federasyonu Başkanı Bill François, “Bugün il merkezinde 30-35 balık türü var ve 2 metre boyunda yayın balığı çekiyoruz. Bir dönüşüm oldu”söz konusu.

‘Sağlıklı döngüye girdi’

Balıklarla birlikte yumuşakçalar, su böcekleri, süngerler ve kerevitlerin de Seine’e geri döndüğünü belirten François, şu açıklamayı yaptı:

“Nehrin dibinde doğru türde bir yabani ot tabakası gelişiyor. Su ne kadar berraksa, yabani ot o kadar büyür ve ardından yabani ot suyu daha da berrak hale getirmek için onu filtreler. Bu verimli döngüdür.”

Balıkçılardan fare uyarısı

François, Seine Nehri’ne düzenli olarak girdiğini ve zaten içinde yüzülecek kadar temiz olduğunu söyledi, ancak bir konuda uyardı: fareler.

“Biz balıkçılar leptospirosis’in (fare idrarında taşınan bakteriyel bir hastalık) tehlikelerini biliyoruz. Bazılarımız her yıl aşı oluyor. Rıhtımlar da dahil olmak üzere Paris’te çok sayıda fare var.”

Belediyeye göre elenecek

Paul Kennouche, Paris Belediyesi’nin su kalitesi sorumlusuAraştırmalara göre leptospirosis bakterisinin miktarı anormal derecede yüksek değil, şunları söyledi:

“La Villette Park kanalında (şu anda yüzmeye izin verilen) tek bir leptospiroz vakası yaşamadık ve burası tam olarak kentsel ortam. Önemli bir endişemiz yok, ancak kesinlikle takip edeceğiz ve ortadan kaldırmak için harekete geçeceğiz. fareler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu