Teknoloji

10 bin adımı unutun! Bilime göre ölüm riskini azaltmak için 5 bin adım yeterli

Sağlık ve fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi üzerindeki önemi giderek daha fazla vurgulanmaktadır.

Günümüzde insanlar teknolojinin yardımıyla fiziksel aktivitelerini takip edebilmekte ve bu verilerden yola çıkarak sağlıklı yaşam alışkanlıkları oluşturabilmektedir.

Son yıllarda yapılan bir dizi çalışma, günlük adım sayısının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymaktadır.

Fiziksel aktivite kilo kontrolünden kalp ve damar sağlığına kadar pek çok alanda olumlu sonuçlar doğurabilirken, günlük adım hedeflerine ulaşmak da bunun değerli bir modülü haline geldi.

10.000 adım gerçekten gerekli mi?

Daha önce akıllı saatler gibi giyilebilir egzersiz monitörleri kullandıysanız, muhtemelen günde 10.000 adımlık hedefinize ulaştığınızda kutlama benzeri bir bildirim aldığınızı görmüşsünüzdür.

Ancak yeni bir çalışma, sağlık için 10.000 adımın gerekli olmadığını gösteriyor. Araştırmaya göre, sağlık yararları günde 3.967 adım attığınız zaman başlar.

Araştırma ayrıca, kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini azaltmak için en az 2.337 adımın yeterli olduğunu buldu.

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan makale, 226.889 kişiyi kapsayan mevcut 17 çalışmadan elde edilen bilgileri bir araya getirdi.

Çalışma sonuçlarında; Yaşınız, cinsiyetiniz veya bulunduğunuz bölgenin iklim koşulları ne olursa olsun, ne kadar çok yürürseniz, sağlığınız o kadar iyi olur.

Her ekstra adım ölüm riskini azaltır

Bilim adamları, günlük minimum adıma ek olarak attığınız her 1000 adımın ölüm riskinizi yüzde 15 azalttığını bulmuşlardır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yetersiz fiziksel aktivite, her yıl 3,2 milyon ölümle ilişkili olarak dünya çapında dördüncü en büyük ölüm risk faktörüdür.

Araştırmanın başyazarı Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi’nden Profesör Maciej Banach konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kardiyovasküler hastalık gibi belirli durumları hedefleyen daha gelişmiş ilaçlarımızın olduğu bir dünyada, diyet ve egzersiz de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerinin kardiyovasküler riski azaltmada ve yaşam süresini uzatmada etkili olabileceğini vurgulamamız gerektiğine inanıyorum.

Yürümenin sağlığa faydaları

Uzmanlar, kalp sağlığı için sistematik yürüyüşün faydalarını vurguluyor. Gün içinde atılan adımlar kalp damar sistemini güçlendirebilir, kan dolaşımını artırabilir ve kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. Özellikle yürümenin kalp krizi ve felç gibi kalp ve damar hastalıkları riskini azaltabileceği belirtiliyor.

Günlük adım hedeflerine ulaşmak, metabolizmayı hızlandırmaya ve güç harcamasını artırmaya yardımcı olabilir.

Bu, kilo yönetimini ve kilo verme çabalarını destekleyebilir. Çalışmalar, düzenli yürüyüşün obezite riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Fiziksel aktivitenin sadece fiziksel sağlık üzerinde değil aynı zamanda ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Günlük adım hedeflerine ulaşmak, gerginliği azaltabilir, depresyon ve kaygı riskini azaltabilir ve zihinsel netliği artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu